Blog

Müşteriye Güven Sağlamanın 5 Yolu / 19.10.2014

İnternet üzerinden yapılan alışverişler, birebir alışveriş ve diyaloglardan farklıdır. Satıcı online yüzü ile tüketicisinin karşısında olduğundan web sitesinin görünümü, içeriği ve hızı, müşteriyi etkileyen faktörler olacaktır. Müşteriye güven vermek istiyorsanız, 5 altın kuralı uygulayın. 

 

e-ticarette müşteriye güven sağlama

 

1- Site görünümü ile güven vermek

 

Siteye ilk bakış, ziyaretçinin ilk izlenimidir. Bu yüzden renk ve tasarımların iti olmaması, ziyaretçiyi cezp etmesi çok önemli. Bunun yanında başlıkların ve anlatım dilinin de doğru olması gerekiyor. Bu özellikler siteyi profesyonel göstererek müşterilere güven aşılayacaktır. 

 

2- Fiyatlarda sürpriz yaşatmayın

 

Müşteri her zaman ne ödeyeceğini bilmelidir. Fiyatlar dengesiz olmamalı ve kargo ücretlerinden haberdar olmalıdır. Satın alma aşamasında ortaya çıkan sürpriz masraflar müşteri için caydırıcı olmakla birlikte siteyi profesyonellikten uzaklaştırabilir. 

 

3- Güven sağlayıcı ifadeler

 

Müşterinin kişisel bilgileri saklı kalmalı ve kredi kartı kullanma konusunda tereddüt etmemeli. Güven telkin eden başka bir konu ise aide özgürlüğü. Müşteri iade etme konusunda sıkıntı yaşamayacağını bilmelidir. 

 

4- SSL kullanımı

 

Ödeme sistemlerinde mutlaka şifreler kullanılmalıdır. Müşteri, ödemelerin SSL ile şifrelendiğini gördüğünde güven duyacak ve siteden alışveriş yapma konusunda çekinceler yaşamayacak. 

 

5- Sosyal meydanın gücü

 

Tanınmak ve reklam yapmak için sosyal medya, inanılmaz bir platform. Mutlaka sosyal medyada yer alın ve bu gücü kullanın. Beğeniler, yorumlar, kampanya ve reklam duyuruları ile site, kısa zamanda ünlenip dikkat çekerek satışlarını arttırabilir.