Blog

E-ticaret Sitelerinin Temel Unsurları Nelerdir? / 19.10.2014

Bir e-ticaret sitesinin başarılı olabilmesi için temel unsurlara uyum sağlamış olması gerekiyor. Siteyi ziyaret eden müşterinin ürün satın alabilmesi, sitenin teknik destek anlamında ne kadar profesyonel olduğu ile ilgilidir. Profesyonellik ve başarı için ise temel unsurlar eksiksiz yerine getirilmeli. 

 

Site yapısı (site içi navigasyon)

 

Web sitesinde yer alacak ürünler yerleştirilirken, kolay erişim ön planda olmalı. Ziyaretçi, menüyü pratik bir şekilde kullanabilmeli ve ürünler hakkında bilgi edinebilmeli. Bu yüzden  site tasarımının kategorilemeden hızlı akışa kadar her detayıyla kullanışlı olmalıdır. Site haritasının mümkün olduğunca az tıklama sayısına sahip olması site için bir artı olabilir. Örneğin ürün bir elbise ise işaretçi üzerindeyken bedenler görülebilmeli.

 

Tasarım

 

Site tasarımı yalın olmalı ve göz yoran ifade ve renklerden uzak kalmalıdır. Satın alma ve üyeliğe yönlendiren butonlar bulundurulmalı. Sürekli çıkan gereksiz yönlendirmeler, ardı ardına açılan sayfalar, kenarda beliren büyük ebatlı dikkat dağıtan reklamlar olmamalı. Sitenin kendi ürünlerine ait uygun boyutlu ürünler sayfa kenarlarında yer alabilir. Renkler ve animasyonlar abartılmamalı. 

 

Satışa yönlendirme

 

Sitede yer alacak yönlendirmeler çok fazla aşamalı ve uzun süren geçişler olmamalıdır. Müşteri satın almak istediği ürünleri sepetine attıktan sonra hemen satın alma işlemine geçebilmeli. Satın alma yönlendirmelerinin çok aşamalı olması ve uzun sürmesi müşteri için can sıkıcı hatta caydırıcı olabilir. 

 

Ödeme seçenekleri

 

Ödemede sunulan kolaylıklar siteyi profesyonel göstereceği gibi müşteriler içinde büyük bir avantajdır. Seçeneklerin fazla olması hatta taksit imkanlarının bulunması memnuniyet verici olabilir ve satışların artmasını sağlar. Kredi kartı, kapıda ödeme havale, EFT, paypal ve posta çeki gibi ödeme seçeneklerinin birçoğu ya da hepsi kullanılabilir. 

 

Güvenlik

 

Müşterilerin kişisel bilgileri gizli tutulmalı ve paylaşıma açık olmamalı. En önemlisi ise müşteri, ödeme sırasında şüpheye düşmemelidir. Bu yüzden sitenin SSL sertifikasına sahip olması gerekiyor. Şifreli sistemlerle yapılan ödemeler müşterinin güvenle alışveriş yapmasını sağlamaktadır. 

 

Site Altyapısı

 

Profesyonel bir sitenin alt yapısında profesyonel bir ekip yer alır. Ürün yönetimi, veri tabanı, sanal pos, sunucular ve benzer yönetim programlarını kapsayan teknik konularda hizmet veren ekip, sitenin başarında önemli bir role sahiptir.