Blog

E-ticaret Sektöründe Satışlarınızı Artırmanın 7 Adımı / 19.10.2014

Bir e-ticaret sitesine sahipsiniz ve satışlarınızı nasıl artırabileceğinizi mi merak ediyorsunuz. Aslında satışlarınızı artırmak ve sektöre kalıcı bir şekilde yerleşmek çok da zor değil. E-ticaret sitelerinin satışlarını artıracak sırları 7 alt başlık halinde sizlere açıklıyoruz.

 

Tıklama Başına Gelen Ziyaretçilere Güvenmeyin

 

e-ticaret sitelerinde genel olarak tıklama başına ödemenin yapıldığı PPC modeli reklam ile çalışmayı tercih ediyor. Avantajlı gibi görünse de PPC reklam modelinin maliyeti arttıkça sitenin SEO değeri azalıyor yani sitenin arama motorlarındaki sırası sürekli düşüyor. Bu yüzden PPC trafiğine güvenmemek gerekir.

 

İçerik Stratejileri Geliştirin

 

Güncellenmeyen ve devamlı olarak aynı içeriklerin yayınlanması SEO çalışmalarına katkıda bulunmaz. Arama motorlarında çıkmak için içeriklerin sürekli olarak güncellenmesi gerekir. Örneğin bir marka birçok alışveriş sitesinde çıkabilir. Bu markanın ürünlerini aynı içeriklerle ya da açıklamalarla değil de farklı içeriklerle yayınlandığında site, arama motorlarınca daha canlı bir yere sahip olacaktır.

 

Resimleri Optimize Edin

 

Ürünlere ait resimleri siteye koyarken resim boyutları abartılı büyüklükte olmamalıdır. Kaliteli görüntü ve makul büyüklükte resimler kullanılabilir. Büyük olmayan resimler sayfa geçişlerini ve resim görsellerinin açılmasını hızlandıracaktır. Ayrıca resimlerin altına ekleyeceğiniz etiketler, arama motorlarında üst sıralara çıkmayı kolaylaştırabilir.

 

Her Sayfaya Özel Meta Etiketleri ve açıklamalar Kullanın

 

Sürekli aynı meta etiketlerini ya da ürün açıklamalarını kullanmak site kalitesinin düşmesine neden olabilir. Her sayfaya özel etiket ve açıklamalar potansiyel müşterilerin siteye yönlenmesinde kolaylık sağlayacaktır.

 

Ürünlere Yorum Yaptırın

 

Site ziyaretçilerinin ürünlere yorum yapmasını sağlayın. Bu yorum ve tavsiyelerin her biri aslında bir SEO çalışması özelliğine sahiptir. Yorum ve beğeniler sayesinde site giderek zenginleşir ve tanınır.

 

Ürünleri Ulaşılabilir Kılın

 

Siteye yer alan ürünleri alt kategoriler altında saklamayın. Müşteriler ürünleri detaylı ve hızlı bir şekilde inceleyebilmelidir. Ulaşım yollarının uzun tutulması, site haritasının kalabalık ve çok aşamalı olması, ziyaretçi için sıkıcı olabilir. Ayrıca bu tutum SEO çalışmalarını da desteklemekten uzak kalacaktır.

 

Müşterileri Yönlendirin

 

Sitenin griş bölümünde ve açılış sayfalarında indirim, reklam, marka, resim ve kampanyalara yer verin. Bu tarz görseller ziyaretçinin ilgisini çekerek sayfaya yönlenmesini sağlayacaktır. İndirimli ürünler, kampanyalar ya da markalar gibi önemli ayrıntılar bu sayede site içinde kaybolmayacak ve ön plana çıkacaktır.