Hizmetler

CRM Yazılımı ve Danışmanlığı

CRM "Customer Relationship Management" Türkçe karşılığı "Müşteri İlişkileri Yönetimi" olan ve müşteriyi tanımak, ihtiyacını anlamak, ona uygun hizmetler ve ürünler geliştirmek için kullanılan geniş bir altyapı sistemidir. İşletmeniz ile müşterileriniz arasındaki koordinasyonu sağlamak, müşterilerinize özel çözümler üretmek için ilk adımdır. Faprika yazılım olarak bu hayati noktanın önemini çok iyi biliyoruz. Her işletmenin ürettiği değere bağlı olarak hizmet verdiği müşteri kitlesinin farklılığı, iyi bir Crm yazılımının işletmeye özel olarak üretilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. 

 

İş hacminiz ne olursa olsun, müşterileriniz ile ne kadar iyi etkileşim sağlarsanız verimliliğinizin o denli artacaktır. Faprika Yazılım işletmenizin müşterileri ile ilişkisini üst düzeyde tutmak için hizmet verdiğiniz kitlenin kriterlerine uygun bir CRM yazılımı ortaya çıkarmayı hedefler. Sizi gereksiz ayrıntılar ve buna bağlı olarak ortaya çıkacak fazladan maliyetlerden uzak tutar.

 

Sizler için geliştirilen CRM yazılımı, doğru ürün ya da hizmeti, doğru müşteriye, doğru zaman ve fiyatla doğru noktada sunmak için gerekli tüm analiz ve istatistikleri efektif bir biçimde sizlere sunma kolaylığı sağlamaktadır. Destek ekibinize bağlı kalmaksızın 7/24 rapor alabileceğiniz bir ekran ile sizlerin mesai saatleri dışında bile işinizi doğru şekilde yönetmenizi sağlar.

 

Müşterileriniz ile ne kadar iyi etkileşim sağlarsanız verimliliğiniz o denli artacaktır!!

 

Faprika CRM, müşterilerinizi tanımanıza, onlara özel kampanyalar hazırlamanıza, müşterilerinizi kategorilere ayırmanıza, verdiğiniz hizmeti ve müşterinizi ilişkilendirerek hizmet periyotlarını takip etmenizi, kısaca işletmenizin verimini arttırmak için yapmanız gereken pek çok şeyi kayıp yaşamadan gerçekleştirmeniz için sürekli çalışan bir sistem olmalıdır.

 

“İşinizi Teknoloji Kolaylaştırsın”

 

CRM yazılımı, müşteri ilişkilerinizle alakalı birçok süreci iyileştirir. Verilerin gruplanması, sınıflandırılması, basit veri denetimi, kilit noktalardır. Böylece personelleriniz işlerinden keyif alarak ve daha verimli çalışırlar. En güncel bilgiye anında ulaşır, önceliği ve aciliyeti olan işlere yoğunlaşırlar. Bu da müşterileriniz için üstün nitelikte hizmet anlamına gelir. CRM işletmenize, müşteriyi daha iyi anlayabilmek için insan kaynaklarını, teknoloji ile birleştirerek kullanabileceğiniz yeni bir anlayış katar. Daha mutlu müşteriler, daha kısa süren satış operasyonları ve yükselen bir kar marjı için siz de işletmenize özel bir “Müşteri İlişkileri Yönetimi Yazılımı” sahibi olabilirsiniz.